Haber

Türkiye’nin ilk GETAM’ı için imzalar atıldı

İSTANBUL (İGFA) –Türkiye’de bir ilk olan merkez, Coca-Cola İçecek ve Unilever’in katkılarıyla, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Yenilikçi İstanbul Mali Güçlendirme Programı’nın desteğiyle kuruldu.

Coca-Cola İçecek A.Ş., Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından, ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm Vakfı’nın katılımıyla. ve Unilever San. ve Tic. A.Ş.’nin katkıları Yenilikçi İstanbul Mali Güçlendirme Programı’na yapılan başvurunun kabul edilmesiyle hayata geçirilen “Geri Dönüşüm Test ve Araştırma Merkezi” (GETAM) ile ilgili iş birliği protokolü törenle imzalandı.

Protokolü YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Bestami Özkaya, ÇEVKO Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Okyar Yayalar ve ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer imzaladı.

Uluslararası ve ulusal standartlar ve akreditasyon kuralları temel alınarak kurulan GETAM (Geri Kazanım Test ve Araştırma Merkezi), geri dönüştürülebilirlikten kompostlanabilirliğe, içerdiği geri dönüştürülen madde oranından biyolojik olarak parçalanabilirliğe kadar birçok alanda testler yapabilmektedir:

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Yerleşkesi’nde bulunan merkezde düzenlenen törende konuşan ÇEVKO Vakfı Yürütme Konseyi Başkanı Okyar Yayalar, Türkiye’nin en saygın eğitim ve araştırma geliştirme kurumlarından biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan gurur ve heyecan duyduğunu belirtti. kurumlar, böylesine değerli bir projede. “Rektörümüz şahsında Yıldız Teknik Üniversitesi ailesine şükranlarımı sunuyorum. İstanbul Kalkınma Ajansı’na, proje destekçimiz Vakıf üyelerimiz, Coca-Cola İçecek ve Unilever’e şükranlarımı sunuyorum. GETAM projesi, Yenilikçi İstanbul Mali Temel Programı kapsamında sağlanan destekle hayata geçirilecek” dedi.

YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ise merkezin temel amacının atıkları azaltıp kaynakları daha verimli kullanarak çevreci bir toplum yaratmak olduğuna dikkat çekti.

safranbolu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu